A svéd tulajdonos, a magyar borász és a német borstílus ötvözéséből jött létre a Tanúhegyeknél található Villa Sandahl.
A magyar főborász irányításával készítik a rajnai rizlinget, nem kevesebb, mint 10 hektárnyi területen. Az együttműködés igen eredményesnek bizonyult, ugyanis már most számos szakmai elismerést zsebeltek be. A Villa Sandahl 4 féle rizlinget kínál, amelyekről bővebben is meséltek.
A rajnai rizling termesztéséhez, nem feltétlen a Badacsony száraz és meleg időjárása a legmegfelelőbb, azonban a svéd testvérpár (Christer és Thord Sandahl) úgy döntöttek, hogy a nyugdíjas éveikben ezen a területen szeretnének különleges, és kihívásokkal teli borokat készíteni.
A rajnai rizlinget gyakran a „Föld legarisztokratikusabb” borának nevezik, és ezt a titulust megérdemelten kapja. A Mid-range, vagyis középkategóriába tartozó Rabbit periscope Rajnai Rizling, egy igen különleges bor, ami nem feltétlen illik a középkategória mezőnybe. Ez a fajta bor, ami a Badacsonyi borászat egyik terméke, nem is olyan régen részesült egy „Grand Prix” elismerésben. Ez azt jelenti, hogy nagydíjas lett a Magyar Borszakírók Köre által kiírt versenyen, mégpedig a száraz fehérborok kategóriájában. Ezt a fajta bort 2017-ben szüretelték, és nem sokkal utána már palackozták is. A főborász elmesélte, hogy a 2017-es év igencsak szélsőséges volt az időjárás tekintetében, ezért is nagy öröm a díjazása, mindemellett ez az a bor, ami a leginkább jellemzi a borászatukat az egyedi, semmihez sem fogható rajnai rizling stílust.
Ezt a fajta bort meleg szívvel ajánlják mindenkinek, még akkor is, ha mondjuk ajándékozás során nem ismerjük az adott személy boros ízlését, a Rabbit periscope-pal nem lehet mellé nyúlni.
A fentebb említett bor mellett a borászat kínál még 2019-es Red peak-et, ami Par Excellence díjat kapott (topkategóriás tétel), 2017-es szintén topkategóriás Cristal Cards rizlinget, és 2018-ban szüretelt Oh Deer-t ugyancsak topkategóriás tételt is.
Christer Sandahl elmondta, hogy a nemzeti és nemzetközi díjak, elismerések, aranyérmek nélkül nagyon nehéz lenne egy kisebb pincészetet népszerűsíteni. Ehhez kapcsolódóan elmondta, hogy amint híre ment a közelmúltban általuk elnyert két rangos magyarországi elismerésüknek (Grand Pix díj és Magyar Sommelier Szövetség általi versenyen elnyert Par Excellence díj), rögtön megugrott a saját webshopukban és a különböző értékesítőhelyeken a boraik iránti kereslet.
De hogyan is jött a magyarországi helyszín a svéd testvéreknek? Sandahl-ék elmondták, hogy már akkor eldöntötték, hogy rajnai rizlinget fognak készíteni, amikor azt még nem is tudták, hogy helyileg hol lehetne ezt kivitelezni. Ezt követően kezdtek el európai termőhelyeket keresni, ami a vállalkozásuk helyszíne lehet. Ez a történet egészen 2003-ra nyúlik vissza, ekkor történt ugyanis, hogy Budapestről indultak el kirándulni a badacsonyi területre, hogy különféle pincészeteket keressenek fel. Már ekkor eldöntötték, hogy ez lesz az a hely, ami számukra tökéletes lesz, 2004-ben bele is vágtak a projektbe. A kezdetekkor mindössze 3 hektárnyi terület állt a rendelkezésükre. Ma már 4-5 tonna/hektár területen évi 10-15 ezer palackot termelnek. A csapat bővítése is megtörtént, méghozzá Palkó Zsolt főborász vezetésével.
A borászat célja, hogy világhírű borokat alkossanak a badacsonyi pincészetükben, és ezzel is népszerűsítsék a Magyarországon termelt és szüretelt szőlőt, a rajnai rizlinget. Ehhez a célhoz szerencsére minden feltétel adott, így kíváncsian várjuk a további alkotásokat!
Forrás: Turizmus Online
A Wizz Air négy új közvetlen járatot indít Budapestről, amelyekre már elérhetők a foglalások. Júliustól kezdődően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről közvetlenül el lehet jutni Bilbaóba, Wrocławba, Gdanskba és Vilniusba. Ezek az új útvonalak nemcsak a magyar utazók számára kínálnak remek lehetőséget a felfedezésre, hanem Budapest is könnyebben elérhetővé válik a külföldi látogatók számára.