Február végén köszöntötték az Atomium tizenegymilliomodik látogatóját, amely az elmúlt évtizedekben Brüsszel egyik meghatározó nevezetességévé vált. A két éven át tartó, teljes körű felújítást követően 2006-ban ismét megnyitott építmény azóta is hatalmas népszerűségnek örvend.
Belgium egyik legfontosabb látványossága évente több százezer turistát vonz. Az eredetileg az 1958-as világkiállítás belga pavilonjaként megépült szerkezet közel százmillió látogatót fogadott fennállása óta. Tavaly 844 427 fő tekintette meg, amely új éves látogatottsági rekordot jelentett.
Idén hatvanhét éve annak, hogy 1958. április 17-én megnyílt Brüsszelben a második világháborút követő első világkiállítás. Ennek központi jelképe az Atomium lett, amely szerkezetében a vasatom magját formázza meg pontosan. Az építményt eredetileg mindössze a világkiállítás idejére tervezték, mégis maradandó ikonjává vált a belga fővárosnak.
Az Atomiumot André Waterkeyn mérnök tervezte, és a vasatom magját 165 milliárdszoros nagyításban jeleníti meg. A 102 méter magas szerkezet kilenc gömbből áll, melyek közül a legmagasabbba egy rendkívül gyors lift viszi fel a látogatókat – kevesebb, mint 23 másodperc alatt ér fel a csúcsra.
A világkiállításokra készült épületeket általában lebontják vagy új funkciót kapnak, de az Atomium kivételt képez: az 1958-as esemény után is Brüsszel meghatározó látványossága maradt. A 2004 és 2006 közötti korszerűsítés során alumínium burkolatát rozsdamentes acélra cserélték, hogy hosszú távon is megőrizze impozáns megjelenését.
Az 1958-as világkiállítás célja az újjáépítés sikereinek bemutatása és az európai egység erősítése volt. A rendezvény hangsúlyozni kívánta az emberközpontú gondolkodás fontosságát a hidegháború idején, valamint a tudomány fejlődésének ünneplését. Ennek szimbóluma lett az Atomium, amely az atomkutatásra utalt.
A világkiállítás hat hónapja alatt, áprilistól októberig 41,5 millió ember látogatta meg a Brüsszel peremén, a királyi rezidencia közelében kialakított 200 hektáros területet. Számos építménye ma is fennáll, és rendszeresen helyszínt biztosít különböző rendezvények számára.
Ha ön is szeretné élőben megnézni Brüsszel különleges látványosság, ezt megteheti a Z(s)eppelin Utazási Irodával. A Benelux nagykörutazás program ezen az oldalon érhető el.
Forrás: Turizmusonline.hu
A Wizz Air négy új közvetlen járatot indít Budapestről, amelyekre már elérhetők a foglalások. Júliustól kezdődően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről közvetlenül el lehet jutni Bilbaóba, Wrocławba, Gdanskba és Vilniusba. Ezek az új útvonalak nemcsak a magyar utazók számára kínálnak remek lehetőséget a felfedezésre, hanem Budapest is könnyebben elérhetővé válik a külföldi látogatók számára.