Kerstin Jorna, az Euórpai Parlament közlekedési és turisztikai bizottság turizmusért felelős képviselőivel osztotta meg terveit a turizmus újraindításával kapcsolatban.
Az elkészített összefoglalóban, amit a témával kapcsolatban készítettek leírásra került, hogy a tavalyi évben a turizmus bevételei 70%-kal estek vissza és több, mint 11 millió álláshely került veszélybe. A turisztikai szolgáltatások nagyon rossz helyzetben vannak, hiszen az idei téli szezon elveszett, a tavaszi szezonnak pedig egyre rosszabb esélyeket jósolnak. A válság leginkább azoknál a tagállamoknál van jelen, ahol a gazdaság erőteljesen függ a turizmustól, és külföldi vendégekkel nem tudták pótolni a kiesett külföldi turistákat. A turizmusra vonatkozóan a legnagyobb becsült bevételkiesés a 2020-2021-es évre vonatkozóan 161 milliárd eurónál jár.
Az Európai Utazási Bizottság, azaz az ETC idén februárban az állampolgárokat az utazási terveikről kérdezte meg. Ez alapján az derült ki, hogy a tavalyi év novemberéhez képest 20%-kal többen jelezték, hogy el szeretnének utazni a tavaszi időszakban, minden harmadik megkérdezett személye ezen az állásponton volt. Azok száma, akik a következő 6 hónap során utaznának el 49%-ról, 54%-ra nőtt, ezen statisztikai adatok alapján arra következtethetünk, hogy az ágazat kilátásai a következő időszakra nézve egyre pozitívabb.
A repülős utazásra vonatkozóan is emelkedést mértek, hiszen a válaszadók 54%-a mondta azt, hogy hajlandó repülővel utazni, és mindössze 16%-uk válaszolta azt, hogy a repülés egészségügyi kockázattal jár.
Az összefoglaló különféle szakértők véleményét is ötvözi, így ezek alapján 2021-ben a belföldi turizmus és a közeli úti célok lesznek majd a középpontban. A belföldi turizmusra vonatkozóan egyre inkább nőni fog a kereslet a szabadtéri aktivitások, természetes alapanyagokból készült termékek és a falusi turizmus iránt. A „slow travel” és a helyi közösségek részvételére épülő turizmus iránt is kereslet növekedés várható , ugyanis egyre nagyobb teret nyernek a fenntartható, eredeti és a felelős utazási élmények körű csoportosuló utazások. A szakértők szerint továbbra is az egészségügyi és biztonsági szabályozások azok, amik a leginkább érdekli az utasokat.
Abból adódóan, hogy még sok a bizonytalanság és az utazásra vonatkozó korlátozások sem minden esetben ismertek, úgy a last minute foglalások lesznek a jellemzőek. Kerstin Jorna beszámolt az átfogó európai uniós ipari stratégiáról is, melynek fontos része a turizmus is. Idén márciusban fogják elfogadni a Modernizált Ipari Stratégiát, mely tartalmazza a krízissel járó tanulságokat, és így ellenállóbbá teszi az egységes európai piacot. Ebben olyan kezdeményezéseket fogalmaznak meg, melyek segítik az adott ökoszisztéma újjáélesztését, a zöld és digitális átalakuláshoz. A turisztikai javaslatokat 800 szakember részvételével hozták létre. Ez alapján 30 olyan területet határoztak meg, amelyek az ágazat ellenállóképességét növelnék.
Ezek közül a legfontosabbak:
- folyamatosan koordinálni kell az utazási korlátozásokat, mint oltási igazolás, antigén tesztek alkalmazása, utasazonosítást stb.
- nagy hangsúlyt kell fektetni a bizalom visszaépítésére
- megbízhatóan tájékoztatni kell az állampolgárokat
A fenntartható turizmushoz kapcsolódó tennivalók:
- monitoring rendszert kell kialakítani a desztinációk számára
- karbonlábnyom-számlálót kell létrehozni
- tudásátadási csomópontot kell kialakítani
Ezeken kívül egy egységes európai turisztikai adatbázis létrehozását javasolják, Okos Turisztikai Desztináció nevű pilot projektet kell indítani és a turisztikai képzésbe be kell integrálni a zöld és a digitális készségeket, valamint a rizikómenedzsmentet.
Az újraindulást és az ellenállóképességet hivatott növeli az úgynevezett NextGeneration EU program, amelynek célja a turisztikai infrastruktúra energia- és forráshatékonyságának növelése. Ennek köszönhetően támogatják a tisztább közlekedési megoldásokat, javítják a turizmusban dolgozó személyek zöld és digitális készségeit, támogatják az adminisztráció digitalizálását, új, innovatív turisztikai kínálat segítségével csökkentik a szezonalitást, népszerűsítik az adatmegosztást és a kisvállalkozások digitalizációját is.
2021-2027 között számos uniós támogatási program vehető majd igénybe a turisztikai vállalkozások számára, mint például:
- regionális fejlesztési és kohéziós alapok, Interreg programok, Európai Mezőgazdasági ás Vidékfejlesztési Alap
- Invest EU
- Horizont Europe
- Creative Europe Program
- Egységes Piac Program
Ezekhez kapcsolódóan az Európai Bizottság a második negyedévben megjelentet egy direkt erre a célra létrehozott online útmutatót, amiben helyet kapnak a turisztikai szektorok számára elérhető uniós források.
Forrás: Turizmus.com
A Wizz Air négy új közvetlen járatot indít Budapestről, amelyekre már elérhetők a foglalások. Júliustól kezdődően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről közvetlenül el lehet jutni Bilbaóba, Wrocławba, Gdanskba és Vilniusba. Ezek az új útvonalak nemcsak a magyar utazók számára kínálnak remek lehetőséget a felfedezésre, hanem Budapest is könnyebben elérhetővé válik a külföldi látogatók számára.