2025. 04. 02. szerda
Áron
  Írjon nekünk

Szegeden megtekintheti a kínai agyagkatonákat

Szegeden megtekintheti a kínai agyagkatonákat
mindigutazas.hu  |  2023. 05. 26., 16:55

Május 26.-án nyílik a kínai agyagkatonákat bemutató tárlat a szegedi Móra Ferenc Múzeumban, amely nagy szeretettel várja most is látogatóit.

A tárlaton közel ötszáz az első kínai császárt Csin Si Huangot örző agyagkatonát lehet megtekinteni. Ezeket a katonák az eredeti figurák alapján készült szilikonlenyomat alapján készítették. Helyben, Senhszi tartományban bányászott agyagból készültek, méretükben és minden részletükben megegyeznek a sírt őrző alakokkal. Az emberek szürkésbarna színnel emlékeznek az agyagkatonákra, azonban eredetileg jelentősen színes festésük volt. Az élénk színeket az idő múlása és az oxigén hiánya miatt kevésbé lehet megfigyelni.

A szobrok készítése - Kr. e. 200 körül - "futószalagszerű rendszerben" zajlott, az üreges törzset, a lábakat, a karokat sablonokba préselve készítették el. A szárítást, majd égetést követően nedves agyag segítségével állították össze a szobrokat. A fejeket külön készítették el erre szakosodott szobrásziparosok, vékony agyagrétegből egyedire alakítva az arcokat. Ezeket ugyancsak a kiégetésüket követően illesztették a szobrok testéhez. Ezután különböző színekkel festették le a szobrokat, külön az arcokat, kezeket, külön a haj vagy a viselet elemeit. Végül a figurák lakkozást kaptak, ez tartósabbá és fényessé tette a szobrokat - magyarázta a restaurátorművész. Az üreges szobrok 160-180 centiméter magasak, tömegük 120-180 kilogramm. Az alakok ruházata és festése a figurák a társadalomban, illetve hadseregben betöltött helyét jelezte. A festéshez ásványokból, állati vagy növényi alapanyagokból előállított pigmenteket használtak. De az ókori Kínában készült az első mesterséges pigment is, kén és higanyvegyület felhasználásával, hevítéssel lila festéket állítottak elő - közölte Hamar Edina.

A múzeum egyik földszinti kiállítótermében több mint 30 agyagkatonát tekinthetnek meg az oda látogató vendégek. Emellett a szomszéd teremben a császári sír megtalálását, feltárását és a szobrok típusait bemutató kiállítás nyílik. A Múzeumok éjszakáján tovább bővül a tárlat. Mintegy 130 régészeti leletet - jáde-, illetve lakozott fatárgyat, kerámiát - láthat majd a közönség a Han-dinasztia korából, melyek a Sanghaji Múzeumból érkeznek Szegedre.

Forrás: Turizmus Online

Ha tetszett a cikk, kövesse
a mindigutazas.hu-t a Facebookon!

Még több friss hír

2024. 12. 20., 10:17
Soha nem regisztráltak még akkora utasforgalmat Ferihegyen, mint novemberben. A Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren 22 százalékkal fordult meg több utas, mint tavaly ugyanebben az időszakban, de a rekorder, koronavírus-járvány előtti 2019-es évet is sikerült 10 százalékkal meghaladni.
2025. 03. 04., 16:49
Bár Spanyolország számos csábító úti célt kínál, a magyar turisták gyakran kihagyják a fővárost, pedig Madrid rengeteg élményt tartogat az utazók számára. A Privátbankár Világjáró rovatának friss beszámolója szerint a város élhető, nyüzsgő és tele van kulturális és gasztronómiai különlegességekkel.
2024. 12. 18., 11:28
Nem mindennapi élményben lehet része azoknak, akik kipróbálják a Stechelberget Mürrennel összekötő felvonót – írja az euronews.com. A svájci Schilthorn csúcson a Piz Gloria étteremnek köszönhetően pedig nemcsak a magasság szerelmesei találhatják meg a számításukat, hanem a régi akciófilmek kedvelői is.
   MÁSOK ÍRTÁK
2023. 05. 26., 16:37

Ötvenezer focirajongót várnak a budapesti EL-döntőre, rekordfoglaltság a szálláshelyeken

2023. 05. 26., 16:34

A szabadidős turizmus jövője: ezekkel a trendekkel már most érdemes tisztában lenni

  Legfrissebbek most

A Wizz Air négy új közvetlen járatot indít Budapestről, amelyekre már elérhetők a foglalások. Júliustól kezdődően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről közvetlenül el lehet jutni Bilbaóba, Wrocławba, Gdanskba és Vilniusba. Ezek az új útvonalak nemcsak a magyar utazók számára kínálnak remek lehetőséget a felfedezésre, hanem Budapest is könnyebben elérhetővé válik a külföldi látogatók számára.