A legnagyobb, a legkisebb, a leghíresebb, a legérdekesebb... Olyan izgalmas boros attrakciókat gyűjtöttünk csokorba, melyekért nem csak a bort szeretőknek érdemes felkerekedniük.
A legkülönlegesebb szőlőskert – Budapest
Budafokon található a Közép-magyarországi ASzC Soós István Borászati Technikum és Szakképző Iskola tangazdasága. Négyhektáros szőlőskertjének köszönhetően Budapest az egyetlen európai főváros Bécs mellett, amelynek határain belül hivatalosan szőlőtermesztés és borkészítés zajlik.
Rendezvények idején, illetve hétköznapokon munkaidőben sétálhatunk a kertben, a mintaboltban pedig bort vásárolhatunk.
A legkisebb borvidék – Somló
Valóságos kincse az országnak a mindössze 550 hektáros terület. Már a római korban is termeltek itt szőlőt, de jelentősége akkor nőtt meg igazán, amikor Szent István király az általa alapított bencés apácamonostornak szőlőterületet adományozott.
A fehérbortermő vidék egyik különlegessége a juhfark, a nászéjszakák bora, mely a szakértők szerint itt éri el a legjobb minőséget. Maga a Somló egy 432 méter magas vulkanikus tanúhegy bazaltorgonákkal, a tetején pedig várrommal, ahová érdemes ellátogatni.
A legnagyobb összefüggő pincefalu Európában – Hajós
Legalább egy fénykép erejéig valószínűleg már minden borrajongó találkozott a löszhátba vájt dél-alföldi pincefalu fehérre meszelt, füzérként egymásba kapaszkodó présházaival. Hajóson 24 utcában összesen 1200 található belőlük, csaknem tucatnyi szinte egész évben nyitva áll a borkóstolásra érkező turisták előtt. További 600 pince vár ránk a szomszédos Császártöltésre is, ahol.
A leglátványosabb tanúhegy – Ság hegy
Somlói borvidék Ság hegye, ami, egy ötmillió éves tűzhányó maradványa, amelynek belsejébe is bepillantást nyerhetünk a Ság Vulkánösvényt bejárva. Az egyik legrégebbi, szőlőműveléssel kapcsolatos magyar nyelvű jogszabály-gyűjtemény a 18. századból őrzi a helyi borkultúra emlékét. Egy felújított bánya épületben kapott helyet a Sághegyi Múzeum: interaktív kiállításán a szőlőművelés és a bazaltbányászat eszközei mellett megismerhetjük a hegy keletkezésének történetét is.
A legizgalmasabb bormúzeum – Villány
A villányi bormúzeum rendelkezik az egyik legrégebbi és legnagyobb gyűjteménnyel. A tárlatnak helyszínt biztosító épület 300 éves,melyet többek között Teleki Zsigmond híres szőlőnemesítő is birtokolta; az első világháború vége óta bormúzeumként funkcionál. A több száz tárgy a szőlőtelepítéstől a növényvédelmen át a palackozásig mutatja be a borkészítés tudnivalóit.
A legnagyobb látványosság a 3,5 tonnás francia félautomata palackozó az 1940-es évekből, és komoly gyűjtemény jött össze a 19. századi faprésekből. Az ingyenes idegenvezetés miatt érdemes előre bejelentkezni az oda látogatni kívánó csoportoknak.
Forrás: turizmus.com
A Wizz Air négy új közvetlen járatot indít Budapestről, amelyekre már elérhetők a foglalások. Júliustól kezdődően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről közvetlenül el lehet jutni Bilbaóba, Wrocławba, Gdanskba és Vilniusba. Ezek az új útvonalak nemcsak a magyar utazók számára kínálnak remek lehetőséget a felfedezésre, hanem Budapest is könnyebben elérhetővé válik a külföldi látogatók számára.