Izraelre a Földközi-tenger keleti parvidékén, a kis közel-keleti ország, ahol a lakosság átoltottsága már majdnem 50%-os! Példaértékű! Izraelben drasztikusan csökkennek az új megbetegedések, ami azt jelenti, hogy az oltottsági aránnyal párhuzamosan nő a lakosság védelme a járvánnyal szemben, vissza tudjuk kapni a régi életünket!
A figyelem Izraelre összpontosul, hiszen ha a magas átoltottság mellett is emelkedő esetszámok alakulnának ki, akkor folytatódnak a lezárások, ami a legrosszabb forgatókönyvet vetíti elénk. A jelenlegi adatok szerint azonban egyértelműen látható, hogy az átoltottsági arány alapján jó okunk van reménykedni.
A kis ország, Izrael maga mögé utasította a vezető nagyhatalmakat és vezeti az átoltottsági ranglistákat! Izraelben az oltási program összevetésében minden országnál gyorsabban halad. Míg az EU-ban átlagosan 5,3 beadott vakcina jut 100 emberre, Izraelben ez a szám 75 körül van – egyébként ezzel az 5,3-mal az EU a világátlaghoz képest jól áll.
Izrael még nem oltotta be a teljes lakosságát, de Izraelben jelenleg az egész lakosság 45%-a kapta meg az első vakcinát, és közülük kerül ki lakosságarányosan az a több mint 30%, akik már a második oltást is megkapták.
IZRAELBEN AZ OLTÁSSAL BIZTOSÍTOTT VÉDETTSÉG ARÁNYA JELENLEG 30%. A MÁSODIK OLTÁSSAL PEDIG NÉHÁNY HÉT ELTELTE UTÁN LESZ LEGHATÉKONYABB A VAKCINA.
Izraelben ugyan nem kötelező a vakcina, de magas az oltási hajlandóság a lakosság körében. A 60 év felettieknél 90% az átoltottság, bár közülük sokan még csak az első vakcinát kapták meg. A fiatalok körében viszont jelenleg alacsony az átoltottság.
A lakosságot folyamatosan oltják Izraelben, ugyanis több fajta adag vakcinával rendelkezik az ország. Izrael gyorsan, idő előtt, magas áron vásárolta meg az új nyugati vakcinákat, szerződéseket kötve a gyártókkal. Az országban főleg a Pfizer-BionTech vakcinájával oltanak, de a Moderna vakcináját is használták. Izrael vállalta, hogy pontos adatokat szolgáltat a Pfizer számára a vakcinák hatékonyságáról és egyéb adatokról.
Izrael példája megmutatja, mi vár ránk
A világ szeme Izraelre összpontosul: a 9 milliós közel-keleti ország elsőként érheti el a koronavírussal szembeni társadalmi immunitást (a miniállamokat nem számolva), így pár hét múlva választ kaphatunk az átoltottsági mérték, arány egyértelmű útjára, mely az alábbi kérdésekre ad mindannyiunknak kielégítő válaszokat:
Látni fogjuk, hogy Izraelben mennyire voltak hatásosak az egyes vakcinák, miután tömegeken használták őket valamint látni fogjuk a mellékhatásokat is.
Láthatóvá válik, miként az „X” % arányú átoltottság alapján milyen eredményt ér el a nyájimmunitásban.
Kiderülhet, miként a beoltott lakosság tud-e fertőzni tovább?
Hatásos vakcinák esetén látható lesz, milyen mértékű lesz a vírus lefolyása azok között, akik nem voltak beoltva.
A kapott információkból látható lesz, miként szükségesek a korlátozó intézkedések fenntartásai.
És talán a legfontosabb: a jelenlegi vakcinák mennyi időre és pontosan mire nyújtanak védettséget a lakosság számára?
Izrael mintaországként a vakcinagyártókkal kötött szerződésben maga vállalata, hogy információkkal látja el a vakcina gyártókat. Vannak részeredmények, amelyek egészen biztató jövőképet festenek.
Járványügyi mutatók
Izraelben a múlt év utolsó hónapjában kezdődött az oltási program, ennek ellenére a járvány meredeken emelkedett év végén, a hullám januárban tetőzött. Akkor sokan megkérdőjelezték a vakcina hatékonyságát, pedig nagyon korai volt ilyen kijelentéseket tenni. Először is az átoltottság január elején még rendkívül alacsony volt, másrészt sokan az első oltást megkapva hamis biztonságérzetet kaptak, hiszen a vakcinák a második dózis beadása után válnak igazán hatékonnyá. A gyors átoltottság melletti aggasztó január helyzetet az izraeli tisztifőorvos is úgy kommentálta, hogy a vakcina első dózisa kevésbé hatékony, csak 52%-os védettséget ad.
Az izraeli tisztifőorvos jelentése szerint a második vakcina hatékonysági rátája 92%, de akkor még nagyon kevés embert oltottak be ahhoz, hogy a csökkenés kimutatható legyen. Azóta viszont az esetszámok egyértelmű csökkenésbe kezdtek, a járvány visszaszorulóban van.
Szemlátomást csökkentek a halálozási adatok is, mely az alábbi ábrán egyértelműen látható:
Az előbbi kedvező grafikonok azonban nem csak az oltottságnak voltak egyértelműen köszönhetők. A másik ok pedig a szigorítások voltak. Izrael kifejezetten szigorú intézkedésekkel kezelte a járvány terjedésének megakadályozását, ami meg is hozta a várt eredményeket!
JANUÁR VÉGÉTŐL IZRAEL AZ ENYHÍTÉS IRÁNYÁBA TETT LÉPÉSEKET, ÉS AMI OPTIMIZMUSRA AD OKOT, HOGY AZ ESETSZÁMOK ENNEK ELLENÉRE IS FOLYAMATOSAN KEDVEZŐ IRÁNYT MUTATNAK.
Izraelben február közepére mára kinyitottak a boltok és egyes szolgáltatók, újra lehet az országon belüli utazás, és kinyitottak az iskolák. Az Oxfordi Egyetem adatbázisában jól láthatjuk, hogy az izraeli szigor januárban meghaladta a jelenlegi magyar szintet is, februárban viszont lényegesen enyhítettek rajta.
A kutatások szemszögéből
Az esetszámok csökkenése az oltás felfutásával párhuzambani mutató. Izrael tömegesen gyűjti ezeket a statitsztikákat (a digitalizáció foka rendkívül magas az egészségügyben), így már több kimutatás is készülhetett, amelyek a vakcina hatékonyságáról árulkodnak.Az egyik izraeli egészségbiztosító, a Calit 600 ezer beoltott és ugyanennyi nem beoltott ember adatait követte, és ez alapján arra a következtetésre jutott, hogy a Pfizer vakcinája egy héttel a második dózis beadása után 94%-os hatékonysággal óvta meg az embereket olyan megfertőződéstől, ahol tünetek is jelentkeztek. Mindezek az adatok két-három héttel a vakcina beadása után még kedvezőbbek lehetnek.
Egy másik, február 11-én publikált kutatás 523 ezer személyt vizsgált, akik megkapták a második dózist, ebből mindössze 554-en fertőződtek meg. Közülük 15-en kerültek kórházba, és senki nem halt meg. A 628 ezres kontrollcsoportból, akik nem kaptak vakcinát, 18 425 ember betegedett meg.
Az izraeli egészségügyi minisztérium saját kutatása még biztatóbb képet mutat: 750 ezer beoltott emberből mindössze 531 60 év feletti fertőződött meg, ez pedig 0,07%-os arány. Bár ez a kutatás nem tartalmaz kontrollcsoportot, így is látható a magas hatékonyság.
HA EGYBEVETJÜK A KUTATÁSOKAT, NAGYON HASONLÓ EREDMÉNYT KAPUNK: NAGY MINTÁN IS LÁTSZIK, HOGY A PFIZER VAKCINÁJÁVAL BEOLTOTTAK 92-93%-A NEM FOGJA ELKAPNI A BETEGSÉGET, ÉS ELHANYAGOLHATÓ AZ ESÉLYE ANNAK, HOGY A BEOLTOTTAK KÖZÜL MEGHAL VALAKI.
Buktatók mindenesetre így is vannak, mert bár a teljes 60 év feletti lakosság körében egy hónap alatt felére csökkent a fertőzések száma, a 60 év alattiak körében – ahol csak 30-40% az első oltást megkapók aránya – mindez csak 12%-kal csökkent. Azt sem tudjuk még biztosan, hogy a vakcinák hogyan tudnak majd védeni a dél-afrikai mutánssal szemben, és bármikor megjelenhetnek új mutánsok, valamint az előzetes adatok szerint a beoltottak nem tudják átadni a vírust a nem beoltottaknak, még ez is végső megerősítésre vár.
A jelenlegi helyzet fényében viszont Izrael eddigi példáját látva egy betonbiztos megállapítást már tehetünk: ha egy ország eléri a szükséges átoltottságot, akkor radikális mértékben vissza tudja szorítani a járványt. Ebbe persze bezavarhatnak a jelenlegi (főleg a dél-afrikai) mutánsok, és újak is kialakulhatnak, de azért nem ez az alapforgatókönyv.
Forrás: Portfolio
A Wizz Air négy új közvetlen járatot indít Budapestről, amelyekre már elérhetők a foglalások. Júliustól kezdődően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről közvetlenül el lehet jutni Bilbaóba, Wrocławba, Gdanskba és Vilniusba. Ezek az új útvonalak nemcsak a magyar utazók számára kínálnak remek lehetőséget a felfedezésre, hanem Budapest is könnyebben elérhetővé válik a külföldi látogatók számára.