Ha a vírushelyzet nem szólt volna közbe, akkor most több ezren készülhetnének a síszezonra. Hazai viszonylatban a legnépszerűbb úti cél a síeléshez Ausztria, ahol szépen rendben tartott pályák várják a síelni vágyókat és még túl messzire sem kell menni, Olaszországgal, vagy Franciaországgal összehasonlítva.
Ha a szám adatokat nézzük közel 500 ezer magyar utazik el síelni Ausztriába, ezzel a számadattal tavaly a 9. helyen végeztünk a küldő országok listáján, a vendégéjszakák száma pedig meghaladta az 1 milliót.
Az idei év azonban más, hiszen a koronavírus-járvány mindenre hatással volt, leginkább a turizmusra és a vendéhlátásra gyakorolt negatív hatást. Ausztriában újabb szigorításokat vezettek be egészen december 6-ig, így ez is nagy hatással van a már említett szektorokra. A síliftek működése leállt a hobbi sízők részére, ugyanis csak a verseny sízők használhatják a pályákat. A szállodák csak üzleti céllal fogadhatnak vendégeket, ezen kívül be kell, hogy zárjanak, ahogyan a szabadidős létesítményeknek és az éttermeknek is.
Azért történt a bezárás, hogy később kinyithassanak
„A GDP jelentős részét teszi ki a turizmus Ausztriában, és éppen ezért zárták le az országot novemberben. Így akarják menteni, ami még menthető. Bíznak benne, hogy ebben a néhány hétben lejjebb mennek a számok, ha így lesz, akkor nem hosszabbítják meg az intézkedéseket, és akkor még lehet valami az idei síszezonból december közepétől vagy januártól”- nyilatkozta az Indexnek Kaufmann Ildikó, marketingmenedzser (Österreich Werbung).
Úgy véli, hogy ebben az esetben belföldi turizmus biztos, hogy lesz és a németekre is lehet számítani, ugyanakkor más országból is szívesen várják a vendégeket, mint Hollandia vagy Magyarország. A kérdés az, hogy hogyan lehet majd kiutazni és visszautazni, de biztos akadnak majd olyanok, akik a síelésből hazatérve bevállalják a 10 napos „home officet-”.
Az osztrák gazdaság egyik legfontosabb eleme a téli síturizmus, így a kormány is megpróbálja elkerülni a teljes lezárást, az ő érdekük is, hogy legyen az idén síszezon. Támogatják a turisztikai vállalkozásokat, ennek megfelelően mindazon vállalkozásokat, amelyeket közvetlenül érintettek a második lezárás korlátozásaiban, így ezeket a vállalkozásokat a novemberben kiesett forgalom utána maximum 80%-ig kompenzálják a tavaly novemberi forgalomhoz mérten.
Bevezetésre került az úgynevezett „Kurzarbeit”, ami a munkahelyek megtartása érdekében került meghatározása, így a vendéglátásban és a szálláshelyeken 5%-os az áfakulcs, és a korábbi 375 millió eurós állami hitelgarancia-keretet megemelték 625 millió euróra.
Még elég nagy a bizonytalanság, de Kaufmann Ildikó elmondása szerint már nagyon várja mindenki az újra nyitást. Így rengeteg biztonsági óvintézkedést vezettek be, felügyelik a távolságtartást, sűrítik a felvonók számát, és adott esetben korlátozzák, hogy hányan léphetnek be, a maszkviselést figyelik, a jegyeket, valamint a bérleteket pedig online kell majd megvenni jóval előre, ezekkel mind a kockázatot kívánják csökkenteni.
Összegezve tehát mind vendéglátóként, mind pedig vendégként rengeteget tehetünk azért, hogy működésképes legyen a szezon.
Lesz munkája az oktatóknak
„Nem engedhetik meg maguknak, hogy ne nyissák ki a sípályákat. Az osztrák gazdaság megrogyna tőle. Ezért sem aggódtam egy percig sem. A munka miatt nem izgulok, biztosan lesz bőven, mert amikor enyhül a jelenlegi helyzet, a természet közelsége felértékelődik, aki tud, egyből megy a sípályákra” – nyilatkozta Serdült Veronika, aki már évek óta sí és snowboard oktatóként dolgozik Hermagorban és Bad Gasteinben. Úgy véli, hogy az újra nyitás során sem lenne sokkal rosszabb az idei szezon.
Az újra nyitást jogosan várja mindenki, hiszen már októberben havas volt Ausztria és erős telet jósolnak, olyan havazással, amilyen már az elmúlt években nem volt példa. A sípályákat októberben már kinyitották egyszer, egészen a novemberi korlátozásokig, így Veronikának volt lehetősége néhány napot csúsznia már idén, de már ekkor is látszódott, hogy a biztonsági intézkedéseket komolyan vették.
„Üdítő volt a hangulat a pályán, nem lehetett érzékelni a járványt, sőt volt olyan vasárnap, amikor a parkolóban egy gombostűt sem lehetett leejteni, annyira tele volt – jegyezte meg Veronika. – A szabályokat viszont nagyon komolyan vették. Bár maszk mindenkin volt, ha valakinek csak a száját takarta, az orrát pedig nem, a liftes egyből rákiabált.”
Magyarországon sem túl jó a helyzet, a legnagyobb gondot a bizonytalanság okozza. Egymás után jönnek a különböző intézkedések, ezekre nehéz reagálni. A legtöbb helyen még reménykednek abban, hogy decemberben kifognak tudni majd nyitni a síelők előtt.
Az idei év már így is súlyosan érintette a turisztikai szektort. Eplényben például a síszezont követően elindítják a libegőszezont, ám erre a vírus miatt nem volt lehetőség 2020 tavaszán. A téli szezon erősen szokott zajlani, körülbelül 50-55 ezren váltanak jegyet, amivel közel 30 ezer kísérő érkezik decembertől márciusig.
Síelésre most is van lehetőség itthon, mert ezt a szabály nem tiltja, végül is sokkal kevesebben síelnek itthon a magyar pályákon, mint Ausztriában.
Forrás: Index
A Wizz Air négy új közvetlen járatot indít Budapestről, amelyekre már elérhetők a foglalások. Júliustól kezdődően a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérről közvetlenül el lehet jutni Bilbaóba, Wrocławba, Gdanskba és Vilniusba. Ezek az új útvonalak nemcsak a magyar utazók számára kínálnak remek lehetőséget a felfedezésre, hanem Budapest is könnyebben elérhetővé válik a külföldi látogatók számára.